Cine suntem?

Liceul Tehnic Nautic este singurul liceu privat cu specific de marină din România, parte a unui sistem de educație integrat și coerent creat de Colegiul Nautic Roman. Astfel, la absolvire puteți opta – dacă doriți carieră pe mare – pentru un program britanic de licență, organizat împreună cu cel mai vechi și important colegiu naval din Anglia, South Tyneside College.

Ce acreditări avem?

Liceul Tehnic Nautic a fost  autorizat prin Ordinul Ministrului Educației și Cercetării Științifice nr. 5873 din 28.11.2016 (vezi AICI)

Ce specializări pregătim?

Liceul Tehnic Nautic este acreditat să școlarizeze două specializări:

1. Electronică și Automatizări
  2. Electrotehnică.

Ce avem în plus față de alte licee?

-Ambele specializări acreditate au  curricula la decizia școlii orientată exclusiv pe Navigație și Electro-mecanică navală.

-Absolvenții primesc, pe lângă diploma de bacalaureat eliberată de Ministerul Educației, un Certificat de calificare de Tehnician (Automatizări, respectiv Electrotehnică)

-Cei ce doresc, pot obține, în plus, un certificat de Marinar, Motorist sau Electrician, în urma unui examen reglementat de către Autoritatea Navală Română.

-După bacalaureat, absolvenții noștri pot opta pentru un program universitar britanic pentru a deveni ofițer de marină comercială cu brevet englez. Aceste programe sunt organizate în parteneriat Colegiul Nautic RomanSouth Tyneside College

-Garantăm exigență și rigoare, elevii noștri poartă uniformă, oferim instruire pe cele mai moderne simulatoare și laboratoare tehnologice și, nu în ultimul rand, aducem în fața elevilor noștri modele profesionale.

Cum suntem organizați?

Liceul Tehnic Nautic are o structură modernă, flexibilă, orientată pe performanța individuală și de grup. Puteți vedea Organigrama Liceului Tehnic Nautic AICI

Ce dotări avem?

Începand cu 1 ianuarie 2017, Liceul Tehnic Nautic operează într-o superbă clădire situată în portul Tomis, str. Lebedei nr.1, Constanța. Cele două specializări acreditate sunt susținute de una din cele mai moderne baze logistice din țară, care cuprinde:

1) 5 laboratoare și o sală de conferințe
2) 2 simulatoare de navigație Transas NTPRO-5000 (o punte integrată, precum și un sistem de 4 posturi de manevră), ce utilizează 10 modele de nave comerciale și 5 zone geografice de navigație
3) 6 simulatoare UNITEST de sisteme de propulsie navală:

*LER3D – Low Speed Engine Room Simulator
*MED3D – Medium Speed Engine Room Simulator
*SER2 – LNG Steam Engine Room Simulator
*PSV3D – Medium Speed Engine Room Simulator for Platform Supply Vessel
*W-X35 – Low Speed Engine Room Simulator WÄRTSILÄ 6X35 electronically
controlled
*DE3D – Diesel Electric Engine Room Simulator

4) 10 UNITEST Computer Based Training (CBT) stations
5) Laboratoare funcționale Lucas Nulle pentru electrotehnică, electronică, automatizări și mașini electrice, după cum urmează:

*DC technology
*AC technology
*Three-phase technology
*Magnetism/electromagnetism
*Electric values V/I/P/cos-phi/f
*Semiconductor components
*Transistor multivibrators
*Operational amplifiers
*Power semiconductor devices
*Analogue power supplies
*Compact automation, PLC and bus technology
*DC machines
*Asynchronous machines
*Synchronous and slip-ring machines
*Three-phase transformers

6) 3 statii de lucru DP Basic Tutors
7) o consolă navală de tensiuni înalte (6000 – 13000 V) reală;
8) un atelier școală cu suprafața de 220 metri pătrați situat in Constanta, Blvd. Bratianu nr. 28, echipat cu:

*un motor in 4 timpi
*un strung
*un bazin de probă pentru stabilitatea navei și pentru înmcercări hidraulice, dotat cu 4 pompe;
*compresor de aer
*componente de motoare navale
*compunente de automatizări navale, etc.